Powierzchnie na halach sportowych czy zakrytych boiskach są bardzo specyficzne. Muszą zapewniać nie tylko wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale także mieć określone parametry fizyczne, jak chociażby współczynnik sprężystości czy antypoślizgowość. Jak sprzątać tego typu obiekty i o czym warto pamiętać?
Rodzaje powierzchni sportowych
Przede wszystkim musimy pamiętać, że powierzchnie sportowe są różne, w zależności od dyscypliny sportu, do której są przeznaczone, ale także od jakości ich wykonania. Nieco inne parametry będzie miała hala sportowa w szkole, a inne profesjonalna hala do trenowania sportowców. Podstawowe rodzaje powierzchni sportowych to:
-
powierzchniowo-elastyczna,
-
punktowo-elastyczna,
-
kombinowana,
-
mieszana.
Warto dobierać inne środki czystości do każdego rodzaju powierzchni. Zwróćmy też uwagę na sam sposób mycia podłogi. W przypadku drewna nie możemy użyć dużej ilości wody do czyszczenia, bo dojdzie do uszkodzenia parkietu.
Jakie środki czystości wybrać?
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, by stosowane detergenty nie zmieniały współczynników fizycznych podłogi. Niezbędna więc wydaje się chemia profesjonalna, taka jak środek antypoślizgowy Sauber Lab WP30 Jump Sport. Przeznaczony jest specjalnie do tego rodzaju powierzchni i spełnia normę DIN 18032. Co ważne, nadaje się również do mycia maszynowego, co może być dość istotne. Możliwość skorzystania z takich urządzeń znacznie przyspiesza i ułatwia pracę. Pamiętajmy także, że podłoga sportowa wymaga nie tylko czyszczenia, ale także pielęgnacji i konserwacji poprzez polerowanie, które także nie może zmienić właściwości nawierzchni. Wybierając środek do czyszczenia, sprawdźmy, czy dany detergent umożliwia przeprowadzenie takiego zabiegu. Ważne jest także pH – powinno być obojętne lub lekko zasadowe.
Jak myć podłogę sportową?
Pamiętajmy, że podłogę w halach sportowych należy czyścić tak często, jak jest to możliwe – najlepiej po każdym treningu, choć nie zawsze jest to możliwe. Cały proces powinien być dwuetapowy i składać się z czyszczenia:
-
na sucho,
-
na mokro.
Pierwszy etap ma na celu zebranie kurzu, pyłu i piachu, który został naniesiony na halę. Drugi etap to dokładne wyczyszczenie ze smug i zabrudzeń, do czego najlepiej użyć odpowiedniej i specjalistycznej maszyny szorującej.
Dbanie o podłogę sportową wymaga zastosowania specjalnych środków czystości (chemia profesjonalna) i maszyn, by jej nie zniszczyć i zapewnić osobom trenującym komfort i odpowiednie warunki. Uważajmy na ilość stosowanej wody i zabiegi pielęgnacyjne, które w zależności od rodzaju podłoża, nie zawsze muszą się tu sprawdzić.