Pandemia wywołana koronawirusem sprawiła, że wielu przedsiębiorców zdecydowało się wysłać swoich pracowników do domów, żeby to w nich wypełniali swoje codzienne obowiązki służbowe. Jednak po kilkutygodniowej pracy zdalnej przychodzi czas, kiedy część firm powoli wraca do normalnego funkcjonowania. W jaki sposób zadbać o stanowisko pracy, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzenianie się wirusa?
Mierzenie temperatury i obowiązkowa dezynfekcja rąk przy wejściu do zakładu pracy to tylko kilka z punktów, jakie w czasie pandemii zostały wprowadzone na terenie większości firm. Wszystko po to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo i uniknąć pojawienia się wirusa wśród kadry pracowniczej. Co jeszcze może zrobić pracodawca, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom?
Funkcjonowanie w dobie pandemii, czyli środki czystości i ochrony osobistej niezbędne w miejscu pracy
O bezpieczeństwo w miejscu pracy muszą zadbać zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. W gestii pracodawców leży m.in. stworzenie stanowisk, między którymi będzie zachowana prawidłowa odległość, zaopatrzenie pracowników w środki czystości, a w przypadku kontaktu z klientami czy petentami również w rękawiczki jednorazowe, maseczki bądź przyłbice. Jeżeli chodzi o rękawice, to ważne jest, aby były one wysokiej jakości, zapewniające nie tylko ochronę przed wirusami i bakteriami, ale też wygodę. Godne polecenia są rękawice nitrylowe niepudrowane, które wyróżniają się dużą wytrzymałością na rozciąganie i zapewniają pewny chwyt. Dostępne są w kilku rozmiarach: XS, S, M i L. Ze względu na to, że koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, ważne jest też to, aby stosować się do zaleceń i mimo poluzowania obostrzeń, zakrywać usta i nos wszędzie tam, gdzie przebywamy w niewielkiej odległości od innych ludzi. Dlatego też pracodawca powinien zadbać o to, żeby pracownicy mieli dostęp do maseczek chirurgicznych. Jednorazowe maseczki należy zmieniać nie rzadziej niż raz na trzy godziny, ponieważ przy zbyt długim noszeniu mogą stać się skupiskiem niebezpiecznych dla zdrowia bakterii.
Nie powinniśmy zapominać też o regularnej dezynfekcji rąk, np. po kontakcie z korespondencją listową. Aby preparaty do dezynfekcji rąk, skutecznie chroniły przed wirusem, muszą być na bazie wysokoprocentowego alkoholu. Jeśli nie chcemy wysuszyć skóry dłoni, warto zwracać uwagę, czy są wzbogacone w składniki nawilżające. W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór preparatów, które zarówno chronią, jak i pielęgnują. Przykładem jest preparat do dezynfekcji dłoni Lerasept HR. W wielu zakładach środki do dezynfekcji znajdują się przy głównych wejściach oraz na korytarzach, gdzie umieszczone są dozowniki. Jednak jeżeli praca wiąże się z kontaktem z ludźmi z zewnątrz, wówczas powinno się wyposażyć pracowników w płyn, o wygodnym opakowaniu z pompką, taki jak Antiseptus Plus, który znajdzie się przy każdym stanowisku pracy. Z kolei w toaletach obowiązkowo powinno znajdować się antybakteryjne mydło w płynie wraz z instrukcją, jak należy prawidłowo myć ręce, żeby z ich powierzchni pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Na tę czynność powinniśmy przeznaczyć ok. minuty, myjąc zarówno wnętrze dłoni, jak i przestrzenie między palcami, kciuki i nadgarstki.
Chemia profesjonalna do czyszczenia powierzchni
Poza dezynfekcją i higieną rąk bardzo ważne jest też odkażanie biurek i innych powierzchni. Najwygodniejszą formą są roztwory gotowe do użycia, które nie wymagają rozcieńczania. Większość z nich oprócz tego, że odkaża i jest wirusobójcza, pozwala usunąć również bakterie i grzyby. Można je stosować do blatów, mebli, elementów sanitarnych, klawiatur, myszek komputerowych, telefonów, klamek czy różnego rodzaju uchwytów. Zaleca się, aby dezynfekcję powierzchni przeprowadzać co najmniej trzy razy dziennie - przed rozpoczęciem pracy, w jej trakcie oraz po jej zakończeniu. Dostępną u nas chemię profesjonalną do dezynfekcji powierzchni można nabyć w różnych wariantach pojemnościowych, co pozwala dostosować zakup do swoich potrzeb. Ale dezynfekcja stanowiska pracy to nie wszystko. Pracodawca powinien zadbać też o dezynfekcję w takim miejscu jak sanitariat. Płynem FP3 do mycia i dezynfekcji urządzeń sanitarnych mogą być czyszczone umywalki, muszle klozetowe, glazura oraz armatura. Sięgając po kwasowe środki czystości, należy uważać, aby nie stosować ich do powierzchni, które nie są kwasoodporne, ponieważ mogą wówczas ulec zniszczeniu. Z naszymi płynami i preparatami dezynfekcja oraz utrzymywanie pomieszczeń w odpowiedniej czystości jest łatwe i przyjemne. Wysokiej jakości chemia profesjonalna zapewnia czystość, świeżość i bezpieczeństwo.
Preparat do dezynfekcji rąk oraz środki czystości do dezynfekcji powierzchni to absolutna podstawa w miejscach pracy, aby pracownicy mogli czuć się bezpiecznie, a ryzyko zakażenia wirusem COVID-19 było zminimalizowane. Poza higieną musimy pamiętać o zachowywaniu odległości co najmniej dwóch metrów między stanowiskami pracy. Warto zadbać o wszystkie te aspekty, które przy niewielkim wysiłku i nakładzie finansowym, mogą uchronić naszą firmę przed pojawieniem się ogniska choroby.